Gaslight to kolejny minisetting wydany przez Battlefield Press. Podobnie jak w przypadku Sherwood podręcznik w wersji papierowej dostępny jest w druku na żądanie za pośrednictwem lulu.com, natomiast format .pdf można zakupić na rpgnow.
Pierwsze, co rzuca się w oczy po wzięciu podręcznika do rąk i za o należy zganić lulu, to biały pasek u góry i po prawej stronie okładki, jakby ilustracja okładkowa została nieco przesunięta względem papieru. Jakość wydania jest taka sama, jak w przypadku starszego dziecka Battlefield Press, czyli miękka oprawa i czarno-białe strony formatu A4. Ilustracje wewnętrzne zostały zaczerpnięte z Wikimedia Commons, co dobrze wpasowuje się w nastrój podręcznika, ale niestety czasem zostały tak pomniejszone, że ciężko dostrzec szczegóły. Mistrzostwo nieczytelności osiągnięto na mapie świata z 1897 roku, którą umieszczono na jednej stronie i na której pozostawiono informację, że posiadłości brytyjskie zaznaczono na czerwono. Mapa oczywiście, jak i reszta podręcznika, kolorowa w żadnym razie nie jest.
Podtytuł settingu – A Victorian Era Fantasy Campaign Setting – dokładnie mówi, czego należy się po nim spodziewać. Akcja osadzona jest pod koniec XIX wieku za panowania królowej Wiktorii. Do tego dołożono odrobinę aspektu nadnaturalnego – w lasach kryją się faerie, a gdzieniegdzie można spotkać wampira albo wilkołaka. Znalazło się też miejsce dla tajnych stowarzyszeń i organizacji. Mamy więc Agencję Detektywistyczną Pinkertona, odrodzonych Rycerzy Okrągłego Stołu, zarządzane przez niejakiego Mycrofta Holmesa MI7, Scotland Yard, Instytut Van Helsinga i parę innych.
Tworzenie postaci przebiega standardowo. Dostępnymi jako bohaterowie graczy rasami są ludzie, zwierzoludzie, wilkołaki, wildlingi (jest jakieś sensowne polskie tłumaczenie tego?), czyli żyjące w podziemiach miast dzieci, a także wampiry, choć ci ostatni nie są zalecani ze względu na możliwość zachwiania równowagi gry. Nowością są dwie cechy dodatkowe, czyli Social Class i Wealth. Jak się można domyślić, ta pierwsza oznacza pozycję BG w wiktoriańskiej społeczności, a druga zdolność nabywczą postaci. Oczywiście, jak w każdym settingu, sporo miejsca poświęcono na nowe zawady i przewagi, a na końcu ich listy umieszczono przydatną tabelkę z informacją, która rasa jakie przewagi może posiadać.
Rozdział dotyczący ekwipunku wygląda mniej więcej tak, jak w każdym podręczniku do gry fabularnej, więc nie ma sensu dużo o nim pisać. Warto tylko wspomnieć, że wraz z wprowdzeniem współczynnika Wealth, którego działanie opisane jest w tym właśnie rozdziale, zmieniły się zasady zakupu. Ponieważ przy nabywaniu ekwipunku nie korzysta się z pieniędzy, o tym, czy udało się zdobyć pożądany przedmiot, decyduje rzut k6 zmodyfikowany o wspomniany współczynnik. Stopień trudności jest zmienny i zależy od wartości kupowanego towaru.
Nowym zasadom poświęcono raptem cztery strony. Opisano zasadę działania Social Class, poświęcono trochę miejsca na języki i czary. W przypadku języków, autorzy poszli w szczegóły i wymienili całą ich listę (nawet z podziałem na chiński kantoński i mandaryński, różne języki indiańskie, a także sporo języków wymarłych i alfabet Braille'a). W przypadku magii, zrezygnowano z Arcane Backgrounds, choć jest to tylko rezygnacja z nazwy. Aby posługiwać się zdolnościami nadprzyrodzonymi, w dalszym ciągu trzeba mieć wykupioną odpowiednią przewagę, jeśli jest się człowiekiem. Pozostałe rasy posługują się magią z urodzenia.
Ostatnim rozdziałem podręcznika jest opis świata. Po kolei prezentowane są najważniejsze kraje na wszystkich kontynentach i ich sytuacja w drugiej połowie XIX wieku. Następnie można się zapoznać z historią od roku 1859 do śmierci królowej Wiktorii w roku 1901. W kalendarium uwzględniono działalność takich postaci jak Sherlock Holmes, Sweeney Todd czy Abraham Van Helsing. Przedstawiono także kalendarz na rok 1888.
Na końcu umieszczono kartę postaci i zebrano tabelki występujące w innych miejscach podręcznika.
Na początku książki pojawia się informacja, że jest to tylko Player's Guide, a więcej szczegółów dla Mistrza Gry zostanie opublikowanych w nadchodzących suplementach. O ile mi wiadomo, żaden suplement się nie ukazał, choć lulu.com usiłuje sprzedawać Gaslight w wersji liczącej ponad 300 stron za niecałe 30 dolarów. W żadnym innym miejscu sieci nie spotkałem się z informacją na temat takiej wersji settingu. Wsparcia dla Gaslight nie ma więc żadnego. Ponadto sam setting, sposób w jaki został napisany nie zachęca do brawurowych akcji, jak ma to miejsce w przypadku Rippers. Tam podczas czytania można poczuć nastrój filmowego Van Helsinga, tutaj bardziej odczuwalne są opowieści o Sherlocku Doyle'a. Miłośnikom ery wiktoriańskiej zdecydowanie polecam Rippers. Jest tam więcej materiałów do gry, choć więcej informacji o świecie schyłku XIX wieku znaleźć można w Gaslight. I jako uzupełnienie Rippersów Gaslight sprawdza się całkiem dobrze. Jako samodzielny setting jest mocno przeciętne.
Wydawca: Battlefield Press
Autorzy: Marc Gacy, Stephen Miller, Jonathan M. Thompson
Liczba stron: 88
Cena: 17,95$
W następnym odcinku: Wellstone City.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz