Kiedy dostałem do rąk podręcznik do The Day After Ragnarok, pomyślałem, że nie spodziewałem się czegoś tak małego. Kolejną myślą było stwierdzenie, że przynajmniej będzie się to szybko czytać.
Skoro już dotknąłem wizualnej strony podręcznika, pociągnę ten temat jeszcze przez chwilę. Podręcznik liczy zaledwie 128 stron, z czego kilka poświęconych zostało na kartę postaci, indeks i spis treści. Do tego został wydany w formacie, który co prawda nie jest formatem B5, ale jest do niego zbliżony, więc, żeby nie mieszać, będę go nazywał B5. Niewielką ilość poświęconego papieru, wydawca zrekompensował małą czcionką, mniej więcej taką, jak w Monastyrze. Radzę więc czytać podręcznik przy dobrym oświetleniu. Wszystko to w czerni i bieli, w środku znaleźć można sporo tabelek i kilka nieodstraszających ilustracji. Całość trzyma przyzwoity poziom, choć nie zawiera żadnych fajerwerków.
The Day After Ragnarok jest settingiem postapokaliptycznym. O tyle nietypowym, że jego akcja rozgrywa się w 1948 roku. Otóż pod koniec znanej nam drugiej wojny światowej, w roku 1945, Niemcy przywołali wielkiego nordyckiego węża imieniem Jörmungandr z zamiarem użycia go jako broni. Amerykanie nie chcieli odpuścić i potraktowali gada atomówkami. Cielsko o długości kilku tysięcy kilometrów spadło na ziemię, wywołując trzęsienia ziemi, tsunami i przygniatając teren Zjednoczonego Królestwa, III Rzeszy i kawałek Afryki od Morza Śródziemnego do Oceanu Indyjskiego. Naziści przenieśli się do Ameryki Południowej, Anglicy do Australii, a Polska jako znajdująca się na wschód od węża trafiła pod wpływy Stalinowskiego Związku Radzieckiego. Jakby tego było mało, zwłoki węża powodują nienaturalnego pochodzenia skażenie. I w takim bałaganie przychodzi żyć naszym bohaterom.
Autor proponuje kilka rodzajów kampanii, z których każda preferuje inny typ bohatera. Do wyboru mamy grę barbarzyńcami lub mieszkańcami pustkowi, którzy starają się przeżyć kolejny dzień, agentami Imperium Brytyjskiego (James Bond się kłania), policjantami lub złodziejami w miejskiej scenerii albo budowniczymi nowego świata. Każde z tych podejść zwiera krótkie sugestie, gdzie można umieścić kampanię, kim mogą być bohaterowie i ich przeciwnicy, a także, jakie nagrody czekają na śmiałków (the friendship of the rich and powerful, the enmity of the rich and powerful). Niestety Ken Hite nie zdecydował się na umieszczenie w podręczniku choć jednego gotowego scenariusza – takowy można znaleźć dopiero w dodatku Tehran: Nest of Spies. W zamian za to znaleźć można rozbudowany generator scenariuszy.
Naprawdę polecam grę. No chyba, że ktoś kompletnie nie czuje nazistów w Ameryce Południowej, nazistów na Antarktydzie, Stalina, któremu doradza uwolniony z Kaukazu podczas kataklizmu Prometeusz zwany przez niektórych Lokim... Kawał fajnej postapokalipsy.
Wydawca: Atomic Overmind Press
Autorzy: Kenneth Hite
Liczba stron: 128
Cena: 19,95$
W następnym odcinku: Hellfrost.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz